Xbox Series S incelemesi

DONANIM

Xbox Series S’yi ilk kez kutusundan çıkardığımda, boyuttan şok olmuştum. Gerçekten çok küçük ve robotik beyaz tasarıma bayılıyorum. Xbox Series S, dikey konumda yalnızca 275 mm (10,8 inç) yüksekliğinde, 151 mm (5,9 inç) derinliğinde ve 63,5 mm (2,5 inç) genişliğindedir. Microsoft, hem dikey hem de yatay konumlarda lastik ayaklar yerleştirmiştir ve soğutma için çok sayıda havalandırma deliği vardır. Daha büyük X Serisi’nin aksine, Xbox Series S’nin her iki yönde de harika göründüğünü düşünüyorum. Ayrıca TV standıma rahatça sığabilir ve PS5 ve Xbox Series X’in yaptığı gibi onu devralmak yerine normal bir kişinin oturma odasına sığacak şekilde tasarlanmış gibi hissediyor.

Arka tarafta iki USB bağlantı noktası, bir Ethernet bağlantı noktası, bir depolama genişletme yuvası ve HDMI 2.1 çıkışı var. Microsoft, burada arka bağlantı noktalarının yanına, erişilebilirlik için harika bir hareket olan Braille çıkıntıları ekledi. Önde tek bir USB bağlantı noktası var ve disk sürücüsü yok. Bu, Xbox Series S’nin yalnızca boyutun yanı sıra ilk büyük farkı: zaten sahip olduğunuz Xbox oyun disklerini kullanamayacaksınız. Oyunların dijital sürümlerine sahip olmanız ve Microsoft’un dijital mağazasından oyun satın almaya devam etmeniz gerekecek.

XBOX SERİSİNDE BİR DİSK SÜRÜCÜSÜ İÇERMEZ
Ne yazık ki Xbox Series S, Wi-Fi 6’yı desteklemiyor ve USB-C bağlantı noktası yok. Bu, geleceğe yönelik bir durum için utanç verici, ancak bence çoğu insan buradaki disk sürücüsünü Wi-Fi ve USB bağlantı noktalarındaki iyileştirmelerden daha çok özleyecektir.

Xbox Series S tasarımının en dikkat çekici özelliği, üst kısımdaki hoparlöre benzeyen siyah daire. S Serisi’nin ana fanıdır ve ısının konsoldan çıktığı yerdir. Seri S’den şimdiye kadar sadece hafif bir uğultu duydum ve oyun sırasında hayranların gerçekten tekmelediğini hiç duymadım.

Isı açısından, Xbox Series S’nin daha büyük Series X’ten daha sıcak havayı tükettiğini söyleyebilirim. Dokunulamayacak kadar sıcak olduğu noktaya gelmiyor, ancak bunu hava akışının olduğu bir TV standının içine koymak istemem. kısıtlanmıştır.

Seri S ile birlikte gelen diğer donanım parçası, güncellenmiş bir beyaz denetleyicidir. Güncellenmiş bir D-pad, dokulu tutma yerleri ve yeni bir paylaşım düğmesi ve bir USB-C bağlantı noktası eklenmesiyle Xbox One sürümüne çok benziyor. Paylaşma düğmesi, tıpkı bir PS4’te olduğu gibi, klipleri veya ekran görüntülerini arkadaşlarınızla hızlı bir şekilde paylaşmanıza olanak sağlarken, USB-C’den yararlanmak istiyorsanız, şarj edilebilir bir oynatma ve şarj etme setini ayrı olarak (24,99 $) satın almanız gerekir. denetleyici varsayılan olarak AA pillerle çalışır.

Xbox Series S yatay olarak yerleştiriliyor.
OYUNLAR VE OPTİMİZASYONLAR
Daha büyük Xbox Series X’e çok benzeyen Series S, daha güçlü bir CPU ve SSD depolama içerir. Bu donanım geliştirmelerinin her ikisi de, mevcut oyunları iyileştirmek için 4 teraflop GPU performansı ile birleşiyor. Bu, çoğu oyun için yükleme sürelerinde önemli iyileştirmelerle sonuçlanır. Henüz bu konsol için optimize edilmemiş Destiny 2, Series S’de sadece 39 saniyede yükleniyor. Sea of ​​Thieves gibi optimize edilmiş oyunlar 20 saniyede yükleniyor ve Forza Horizon 4’ün yarışa girmesi 42 saniye sürüyor.

Series X’te gördüğüm Seri S’deki mevcut oyunlarda benzer iyileştirmeler olduğunu fark ettim. Şu anda 30 fps’ye kilitlenmiş oyunlar, çoğunlukla bu kare hızlarını bir Xbox One S’den daha güvenilir bir şekilde koruyacak. Destiny 2, Henüz S Serisi için optimize edilmiş, ancak daha pürüzsüz bir his veriyor ve menüler daha duyarlı.

Ayrıca Sea of ​​Thieves ve Forza Horizon 4 gibi optimize edilmiş çeşitli Xbox Series S oyunlarını da denedim. Her ikisi de Series S’de 1080p’de 60 fps’ye ulaştı ve Microsoft’un bu konsol için vaat ettiği 1440p hedefi değil. Sea of ​​Thieves, akıcı oynanış sayesinde zaman zaman bir bilgisayarda oynuyormuşum gibi geliyor. Forza Horizon 4, oyunun 30 fps’de çalışan Xbox One S sürümünde yaşadıklarımdan çok daha yumuşak bir his veriyor.

Maalesef çoğu oyun Xbox One S oyunları gibi çalışacak ve Microsoft’un Xbox One X ile yaptığı geliştirmelerden yararlanamayacak. Bunun nedeni çoğunlukla Series S’nin 4K’yı hedeflememesi ve One X geliştirmelerinin çoğunun 4K çözünürlük ve HDR’ye yöneliktir.

Xbox Series S’deki Forza Horizon 4, 60 fps’de çalışır.
Bu, çoğu zaman, Xbox Series S’nin hala bir Xbox One S gibi hissettirdiği anlamına gelir.Dinamik çözünürlük ölçeklendirmesi kullanan başlıklar, maksimum çözünürlük hedefine daha sık ulaşmaktan da fayda sağlayacaktır, ancak mevcut binlerce oyunu test etmeden, bu zor burada büyük değişiklikleri seçmek için. En çok fark ettiğim değişiklikler, test ettiğim optimize edilmiş oyunlardan geldi ve Xbox Series S’de nelerin mümkün olduğuna dair bir fikir veriyorlar.

Bu optimize edilmiş oyunlar ve 120Hz modları, Xbox Series S’nin potansiyelini gerçekten gösteriyor, ancak Series S’yi 1440p veya 1080p yüksek yenileme monitörüyle eşleştirmeyi planlıyorsanız, HDMI bağlantı noktası üzerinden 120 Hz’yi desteklediğinden emin olmak için kontrol ederim. Kendi 1440p monitörüm, DisplayPort aracılığıyla 165 Hz’de çalışıyor, ancak HDMI üzerinden yalnızca 60 Hz ile sınırlı. Modern monitörlerin çoğu HDMI 2.0 içermelidir, ancak son yıllarda pek çok yüksek yenileme hızlı oyun monitörü HDMI 2.0 desteği olmadan satılmıştır.

XBOX SERİSİ, OYUNLARI 4K ÇÖZÜNÜRLÜKTE ÇOK İYİ KAZANDIRIR
Xbox Series S, 4K konsol olarak tasarlanmasa da, 4K TV’de kullanmak için çok zaman harcadım. Destiny 2 gibi bazı başlıklar otomatik olarak 4K TV’ye yükseltildiğinde o kadar harika görünmüyor, ancak Watch Dogs: Legion gibi diğerleri bana iyi göründü. OLED ekranımın Watch Dogs: Legion’daki çözünürlük kusurlarının çoğunu maskelemesine yardımcı olduğunu düşünüyorum, çünkü oyun düzenli olarak karanlık ve yağmurlu Londra’da geçiyor.

Xbox Series S’de Watch Dogs: Legion’u test ederken, Microsoft’un gözden geçirme süresinin ortasında oyunu devre dışı bıraktığını belirtmeliyim. Ondan önce Watch Dogs: Legion konsolumu tamamen kilitlemeyi başardı ve bir kez tamamen kapattı. Oynarken de sık sık çöktü. Bu sorunları bildirdim ve ortaya çıktı ki, Watch Dogs: Legion’un bu sürümü lansman sırasında Series S için optimize edilmiş bir yama içerecek. Microsoft, test ettiğim sürümün “oyuncuların Xbox Series X | S’de sahip olacağı deneyimi temsil etmediğini” söylüyor.

Dirt 5, Xbox Series S’de 120 fps’yi destekler.
Xbox Series S’de test ettiğim diğer oyunlarda benzer kilitlenme veya sorunları çoğaltamadım, bu yüzden bu Watch Dogs: Legion sürümüyle sınırlı görünüyor. Oyunun Xbox One X konsollarını ve bilgisayarlarını çökertmekte olduğu göz önüne alındığında, açıkça daha büyük kararlılık sorunları var.

X Serisi gibi, çok daha fazla seçenek ve esneklik sunan yeni nesil Xbox oyunları için ortaya çıkan bir trend var. Dirt 5, Gears 5 ve Yakuza: Like a Dragon, daha yüksek kare hızları veya görsel kalite arasında bir seçim sunar. Bu eğilimin hem Series X hem de Series S’de devam etmesini umuyorum.

Ayrıca fark ettiğim Xbox Series S ile ilgili bir trend, optimize edilmiş oyunların çoğunun 60 fps’de 1440p yerine 60 fps’de 1080p’yi hedefliyor gibi görünmesidir. Microsoft, bunun bir 1440p konsol olmakla ilgili büyük bir anlaşma yaptı, ancak Sea of ​​Thieves, Forza Horizon 4, Fortnite, Watch Dogs: Legion ve For Honor, bunun yerine 1080p’de çalışacak. Yakuza: Like a Dragon ve Gears Tactics, normal görünenin istisnalarıdır, ancak Yakuza 30 fps’de yalnızca 1440p vurur.

Geliştiricilerin sadece 1080p’yi hedeflediklerini hayal etmek istiyorum, çünkü çoğu insan Xbox Series S’yi bunun için kullanacak ve bu nispeten kolay bir işlem. Yine de, Microsoft’un Sea of ​​Thieves ve Forza Horizon 4 gibi kendi birinci taraf oyunlarının 1440p’ye ulaşmamasına şaşırdım. Yanıldığımı kanıtlayacağımı umuyorum ve önümüzdeki aylarda Xbox Series S için pek çok 1440p oyun göreceğiz, ancak bunun bir 1080p konsol olacağına dair bir his var.

Xbox Series S, havayı tüketen büyük bir siyah soğutma sistemine sahiptir.
DEPOLAMA, YAZILIM VE HIZLI DEVAM
DEVAM ETMEYİ KABUL EDİN: XBOX SERİSİ X VE SERİSİ S
Artık her akıllı cihaz, kullanmadan önce bir dizi şart ve koşulu kabul etmenizi gerektiriyor – kimsenin gerçekten okumadığı sözleşmeler. Bu anlaşmaların her birini okuyup analiz etmemiz imkansız. Ancak, cihazları incelerken tam olarak kaç kez “kabul et” seçeneğine basmanız gerektiğini saymaya başladık, çünkü bunlar çoğu insanın okumadığı ve kesinlikle pazarlık edemediği anlaşmalar.

Bir Xbox Series X veya Series S kullanmaya başlamak için:

Bir Microsoft Hesabına ihtiyacınız var ve Microsoft’un hizmet şartlarını kabul etmeniz gerekiyor.
Teşhis verilerini Microsoft’a göndermeyi kabul etmelisiniz (temel oyun veya uygulama hataları).
Kullanım verilerini oyun veya uygulama yayıncılarıyla paylaşmayı kabul etmelisiniz.
Ayrıca aşağıdakilere evet veya hayır diyebilirsiniz:

Microsoft’a gönderilen isteğe bağlı kullanım verileri
Bu, üç zorunlu anlaşma ve bir Xbox Series X veya Series S kullanmak için isteğe bağlı bir sözleşmedir.

Xbox Series S’nin mevcut Xbox One’a göre en büyük iki avantajı, depolama ve yeni bir Hızlı Devam özelliğidir. SSD depolama, yükleme sürelerini ve performansı artırır ve Microsoft’un bunu daha ucuz Seri S için seçmesine gerçekten çok sevindim. Yüksek hızlara sahip olmak harika olsa da, S Serisinde çoğu insan için yeterli depolama alanı olduğunu düşünmüyorum.

S Serisinde yalnızca 364 GB kullanılabilir depolama alanı elde edersiniz. S Serisi’nde yüklü altı oyunum var ve neredeyse dolu. Call of Duty: Warzone ve Destiny 2’nin her biri 100 GB’tan fazla yer kaplar ve daha fazla oyun için çok az yer bırakır. Ortalama AAA oyununun 50 GB civarında olduğunu tahmin etsek bile, bu hala toplamda sadece yedi oyundur.

Microsoft, Xbox Series S oyun yükleme boyutlarının Series X’ten yaklaşık yüzde 30 daha küçük olacağına söz verdi, ancak Gears 5’in hem Series S hem de Series X’te 76,4 GB olduğunu fark ettim. Umarım oyunlar çok daha küçülür.

Xbox Series S depolama alanını genişletmek için tek seçenek, 219 ABD doları fiyatlı 1 TB genişletme kartıdır. Bu, konsolun fiyatının neredeyse dörtte üçü; bir arada, S Serisi ve ek depolama için yaklaşık 520 ABD dolarıdır. Bu, iki kat daha fazla yerleşik depolama ile gelen Xbox Series X’in 499 $ fiyatından daha fazla. Microsoft’un 1 TB depolama alanına sahip bir Xbox Series S yayınlaması veya bu konsol için daha fazla boyutta genişletilebilir depolama sunması gerekiyor. USB depolama alanı satın almak da dahil olmak üzere bu seçeneklerden herhangi biri size daha fazla paraya mal olacak.

Xbox Series S’yi çok sayıda oyunla doldurmayı başarırsanız, Hızlı Devam Ettirme sayesinde aralarında hızla geçiş yapabilirsiniz. Oyunları askıya alır ve başka bir başlığa geçtikten sonra onları diske kaydeder, yani geri dönebilirsiniz ve 10 saniye sonra oyununuz oynamaya hazırdır.

Xbox Series S.’de Hızlı Devam Ettirme.
Bence bu, Xbox Series S ve X’teki en iyi yeni özellik ve çalıştığında gerçekten iyi çalışıyor. Ne yazık ki, tüm oyunlar bunu desteklemiyor. GTA V, Sea of ​​Thieves, Forza Horizon 4 ve diğerleri Hızlı Devam Etmeyi desteklemez. Microsoft, “yeni keşfedilen bir platform hatası” nedeniyle bir dizi oyunda Hızlı Devam Etmeyi etkinleştirmek için hala çalışıyor, bu nedenle güncellemelerin lansmandan sonra gelmesi gerekir. Çoğu oyunun Hızlı Devam Ettirmeyi desteklemesi gerekse de, hangi eksiklerin güncelleneceği hala net değil.

Ayrıca, test ettiğim son gün boyunca, oyunu yüklemediğim ve “bir şeyler ters gitti” hatası gösterdiği Gears 5’te Hızlı Devam Etme ile ilgili bir sorunla karşılaştım. Oyunu tekrar iki kez başlattıktan sonra, sonunda Hızlı Devam noktam olmadan düzgün bir şekilde yüklendi. Xbox Series X önizleme biriminde sık sık buna benzer sorunlarla karşılaştım, ancak bu, bir perakende biriminde yazılım sorunuyla karşılaştığım tek zamandı.

Yazılımdan bahsetmişken, Seri S ayrıca X Serisi ile aynı kontrol panelini içerir. Bir Xbox One kullanıcısıysanız, Microsoft aynı arayüzü ve özellikleri burada tuttuğu için aynı görünür. Kesinlikle daha hızlı performans gösteriyor gibi geliyor ve son aylarda Xbox kontrol panelinde yapılan genel iyileştirmelerin burada yardımcı olduğunu düşünüyorum.

Yine de bazen Xbox kılavuzunu kullanmak için kullanışsız buluyorum. Microsoft, burada daha fazla özelleştirme seçeneği sunarak ve arayüzü daha da basitleştirerek yapabilirdi. Ayrıca klip paylaşımının büyük ölçüde geliştiğini görmek isterim. Xbox Series S’de yeni bir paylaş düğmesi var, ancak bunları paylaşmanız için kliplerin ve ekran görüntülerinin Microsoft’un Xbox Live hizmetine yüklenmesi yine de çok uzun sürüyor.

Bu Xbox One’da var olan bir sorundur ve evde hızlı 1 Gb / sn yükleme yapmama rağmen kliplerin mevcut olması için dakikalarca beklemek zorunda kaldım. Oyun bilgisayarımda, anında klipleri veya ekranımı Discord üzerinden arkadaşlarıma yayınlayabiliyorum ve Xbox süreci buna kıyasla eski ve yavaş geliyor.

Xbox Series S, dikey veya yatay olarak durabilir.
ÇOK POTANSİYEL
Bu Xbox Series S tasarımının büyük bir hayranıyım ve konsol 299 $ karşılığında harika bir değer sunuyor. Orijinal bir Xbox One’a sahipseniz, yükleme sürelerinin, daha hızlı kare hızlarının ve çoğu oyunda genellikle daha akıcı oyunun avantajlarını hemen görürsünüz.

Xbox Series X’e çok benziyor, bir Xbox One’dan geçiş yaparsanız bir bilgisayarı yükseltmek gibi geliyor. Tüm aksesuarlar, oyunlar gibi çalışır ve çoğu eskisinden daha iyi çalışır. Bu, birçok oyun için önemli bir yükseltme olacaktır, ancak en yeni ve en iyi grafikler için Seri S’yi satın almayı beklemeyin.

Bu, şu anda kesinlikle bir 1080p konsol. Microsoft’un neden Series S’nin “saniyede 60 kare ile 1440p’de oyunlar oynamak için tasarlandığını” söylediğini şaşırdım. Gelecekte bu doğru olabilir, ancak şu anda, kendi stüdyolarından bazıları 1080p’yi optimize etmeyi ve hedeflemeyi seçti ve birçok üçüncü taraf geliştirici aynısını Series S oyunları için yapıyor.

1440p’lik bir hedef, 1080p’de daha net görüntüler sunacak ve eğer Series S’yi gerçekten zorlamak istiyorsanız 4K’ya çok daha iyi yükseltme sağlayacaktır. Gears Tactics’in gösterdiği gibi, Series S’nin 1440p sunma potansiyeli çok açık. Ancak Series S sahiplerinin büyük çoğunluğunun 1440p ekran kullanmayacağı düşünüldüğünde, yapılan 1080p seçimlerini anlayabiliyorum. Sadece S Serisi için oyunların 1080p altı yöne değil, 1440p’ye doğru hareket etmesini umuyorum.

BURADA ÇOK POTANSİYEL VAR, ANCAK AYRICA BİRÇOK SORU
S Serisi’nin çok fazla potansiyele sahip olduğunu, ancak bu daha küçük Xbox’ın neler yapabileceğini tam olarak anlamak için yeterli oyun olmadığını hissediyor. Daha fazla oyunun Seri S’de 120 fps modları, grafik ayar seçenekleri ve ışın izleme sunduğunu görmeyi umuyorum. Burada pek çok söz var, ancak S Serisi’nin bu gelecek nesilde tam olarak nasıl performans göstereceğini söylemek için henüz çok erken.

Saklama durumu da bunu bazıları için zor bir satın alma haline getirecek ve diğerlerini X Serisine yönlendirecektir.

Xbox Series S şu anda bilinmeyenlerle dolu. Bu konsolun kullanım durumu, bazılarının düşündüğü kadar açık değil. Depolama durumu sayesinde mutlaka en iyi bütçe seçeneği olmayabilir. Yine de yatak odası TV’si, Xbox Game Pass veya Fortnite konsolu için ideal görünüyor. Depolamayla başa çıkabiliyorsanız ve yalnızca 1080p TV’de oynuyorsanız, bu, Xbox oyunlarının daha önce hiç olmadığı gibi parlamasını sağlamalıdır. Hepimizin heyecan duyduğu gelecek nesil oyunlar için başka neler sunacağından emin değilim.

Kıvesa © 2020, Tüm hakları saklıdır

Sepetim

0

Sepetinizde bir ürün yok